středa 24. duben 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Kristýna > Maják na Kristýně

Maják na Kristýně

22.10. 2015 | Kristýna Vložil(a): Jirka
Maják na Kristýně
Maják na Kristýně

Tento článek vznikl jako odpověď na e-mail od pana Hobzíka, který se věnuje stavbě modelů majáků. Má své webové stránky a věnuje se mapování majáků u nás. A tak mu neuniklo, že na Hrádecké Kristýně jeden takový maják je každoročně k vidění a tak mne požádal o údaje a fotky. To jsem mu rád poskytl a hlavně jsem dopsal krátký text o vzniku a účelu majáku. Ten v plné podobě vkládám i na naše stránky - možná i Vám přinese nové informace.   

V roce 2010 jsem se rozhodl, že pro naši modelářskou soutěž RC modelů historických plachetnic vyrobíme s kamarády maják. Ten slouží jako točný bod při závěrečné regatě tradičního setkání modelářů na vodní nádrži Kristýna u Hrádku nad Nisou, kde se jedou první jarní soutěže těchto modelů. Volnou inspirací mi byl maják Fastnet Rock, ke kterému se vydávají každý rok plachetnice účastnící se regaty Fastnet Race. 

O našich modelech lze ve zkratce říci, že jsou stavěny podle skutečných plachetnic (mnohdy 100 i více let starých), ve zvoleném měřítku (typicky 1:7 …. 1:20), pro plavbu používají pouze sílu větru (lodní šroub není povolen) a soutěží v rozjížďkách - regatách, které se řídí pravidly shodnými s velkými plachetnicemi. Modely jsou docela rozměrné, délka modelu bývá více něž metr, výtlak i více než 15 kg a plocha plachet může být i ke dvou metrům čtverečným. A právě poslední den našeho setkání se jezdí tzv. putovní regata, kdy se z prostoru startu jede k majáku (cca 500 m) a zase zpět a to na několik kol. Soutěžící, kteří ovládají model, přitom jdou po břehu k majáku a zpět. Modely jsou zatíženy hendikepy, vycházejícími z rozměrů modelu a jeho stavebních kvalit (věrnost předloze, kvalita a přesnost stavby, …). Vítěz je pak držitelem Modré stuhy Kristýny v daném roce.  

Maják tedy musí respektovat měřítko modelů, aby nevypadal nevhodně vedle těchto poměrně velkých modelů. Dále je nutno maják vždy dočasně instalovat (po dobu soutěží) a zároveň musí být dobře transportovatelný. Současně jsem chtěl docílit i funkčnost, ve smyslu světelného signálu, kdy je maják umístěn na severním konci Kristýny, kde je situován kemp a naopak naše zázemí s uskladněnými modely a restaurací je na jihu. Tedy maják vede v noci “námořníky od hospody do postele”.

 

 
Technicky je maják proveden jako osmi úhelníkový polystyrenový plovák o průměru cca 120 cm s dřevěným konstrukčním jádrem. Na něm je kotvena cca 150 cm dlouhá trubka, směřující pod hladinu s protizávažím (cca 15 kg betonu), která vyrovnává svislou polohu majáku, pokud fouká vítr. Na plováku jsou nasazeny čtyři dílce z 2 cm polystyrenu, každý vysoký 60 cm, které lze díky tvaru komolého čtyřbokého jehlanu pro přepravu složit “do sebe”. Na vrcholu čtvrtého dílu pak trůní “lucerna” z překližky a plastové okrouhlé mísy-střechy, ve které je vlastní světelný zdroj. Lucerna je dvanáctiboká s akrylátovými plochými skly. Pomocí čtyř ocelových lanek s napínáky je celá konstrukce majáku stažena seshora od lucerny až k plováku ve všech čtyřech rozích těla majáku. První rok bylo použito jedno stahovací lano vnitřkem majáku spolu s kabelem pro přívod elektřiny pro lucernu, ale to se neosvědčilo. Hned první noc byl silný vítr, lano propružilo a díly majáku se vzájemně posunuly. Tak jsme hned další den ráno zachraňovali, co se dalo a maják jsme provizorně stáhli k transportním madlům plováku pevnými lanky. Tento systém jsme převzali pro druhý rok, jen jsme doplnili závitové napínáky a použili ocelová lanka.
 
Celý maják je pak horolezeckým lanem kotven k dalšímu betonovému závaží na dně Kristýny (cca 35kg betonu) a proti otáčení tělesa majáku je po instalaci vyneseno ještě pomocné další závaží ve vhodném směru s pomocným lankem (dveře do majáku jsou natočeny ke břehu). Celková výška majáku je cca 330 cm nad hladinou Kristýny. Hlavní závaží s lanem zůstává trvale na svém místě a díky pomoci potápěčů máme každé jaro lano s bójí připraveno na hladině na kotvení majáku a po soutěži je zase staženo několik metrů pod hladinu, aby nelákalo plavce k nějakým pokusům.
 
 

 

 
Lucerna obsahuje dva prstence výkonných bílých led diod, které v prvním roce instalace majáku (2010) imitovaly dokola běžící světlo. To celé je řízeno jednočipovým procesorem, takže jas každé diody je možno plynule ovládat. Protože ale maják nebyl dobře vidět, od druhého roku změnou software nabíhají oba prstence led diod současně po celém obvodu, jen s plynulým rozsvícením a zhasnutím ve zvoleném rytmu - signálu majáku. Součástí elektroniky je i přijímač povelu od dálkového ovladače (Jablotron RC-80 a UC-82) a 12V gelový akumulátor (7Ah) umístěný v plováku majáku. Tedy maják lze na dálku ze břehu zapnout a vypnout. Energie v baterii s rezervou pokryje tři noci.
 
Stavba i demontáž majáku je pro mne vždy spojena s nervozitou, jak vše dopadne. Je to poměrně velký objekt, který vždy sestavíme už na vodní hladině z mola (ponor plováku a tyče se závažím je přes jeden a půl metru) a současně za asistence našeho člunu. První kritický okamžik je, když ještě nezajištěnou lucernu nasadíme na horní dva díly majáku a tyto díly nasazujeme na spodní dva díly, které jsou již nasazeny na plováku. Nutno si uvědomit, že se jedná o dva dvoumetrové díly a poměrně těžká lucerna se tak ocitá ve více než 3 metrech výšky.  Vždy si oddechnu, když jsou zajištěna čtyři ocelová lanka, jejich napínáky napnuty a celek je tak stažen do sebe. Další, co  je potřeba, je dotáhnout maják lodí na své místo a protáhnout otvorem ve středu plováku lano spojené s již zmíněným betonovým závažím ve dvaceti metrové hloubce. Kristýna je zatopený vytěžený lignitový důl a tak dno se svažuje velice prudce dolů. Pokud by se lano nepodařilo protáhnout a zajistit uvnitř plováku, spadlo by do hlubin a my bychom měli smůlu. Pak jen zapojit baterii a vyzkoušet funkci, zavřít kryt (plovák imituje skálu) … a je hotovo. V neděli, po soutěži, celá akce probíhá v opačném pořadí se stejnými kritickými body. Vzhledem k tomu, že maják na Kristýně svítil již pošesté (psáno v roce 2015), tak jsem celou akci osobně prožil již šestkrát.
 
 
 
 
Mimo tuto hlavní roli maják již několikrát posloužil jako dekorace na modelářských výstavách a dokonce i na plese s námořní tématikou. Maják je možno vidět na Kristýně vždy začátkem května (přesný termín soutěže je zveřejňován na stránkách www.minisail.cz)  a samozřejmě jsou současně k vidění i krásné modely plachetních lodí. Ovšem lodě jezdí kolem majáku pouze na závěr soutěžního setkání - tedy v neděli od 10:00.
 
Jirka
 
Stránky s majáky pana Hobzíka...

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Log
Článků: 310
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz