sobota 27. duben 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Pińczów 2023 (PL)

Pińczów 2023 (PL)

31.10. 2023 | Z akcí Vložil(a): Jirka

I letos jsem v dlouhodobém plánování počítal se zakončením sezóny plachetnic v polském Pinczowě. Po přesunutí termínu až na 21.-22.10. z důvodu polských voleb jsem začal váhat, zda to tam jen neprostojíme za deště někde pod střechou. Nevhodnost počasí začali ještě týden před akcí předpovídat i metrologové, předpovídali 4-5 stupňů ve dne stejně ale minus v noci. Slíbil jsem účast, i Tomáš si udělal čas, takže jsem alespoň přezul auto na zimní gumy a čekal nejhorší. Naštěstí se to metrologům nepodařilo a v průběhu týdne postupně zvyšovali teploty až na dvacet stupňů, ale stále mělo být zataženo s předpokladem deště. Sice Tomáš byl doma už v pátek během dne, dal jsem přednost noční jízdě na volných silnicích před plnými silnicemi a příjezdem okolo půlnoci. Ve zkratce tedy rychlý noční přesun mezi druhou a osmou ranní zpestřený v některých místech mlhou a deštěm.
Na místě místo nástupu a zahájení byla od deseti hodin naplánována návštěva místního muzea a prohlídka města Pinczow.  Vloni jsme s Martinou město alespoň trochu projeli autem, letos nás tedy čekala prohlídka i s průvodci, hned několika. Přestože dnes Pinczow působí dojmem malého nevýznamného městečka, v minulosti tomu několikrát tak nebylo. Asi největšího významu mělo město v 16. století, kdy zde bylo centrum reformace v Polsku, byl zde vydán úplný text bible v polštině a byla zde i univerzita. Od 18. století zde stoupalo zastoupení židovského obyvatelstva, přes 50 %, kteří se oproti jim tradičnímu obchodu a řemeslu, zde věnovali i zemědělství. Za druhé světové války, zde v létě 1944 došlo i k osvobození města partyzány a zhruba dva měsíce zde byla vyhlášena Republika Pinczow. Po celou dobu se v Pinczově těží vápenec, který se odtud vyvážel a vyváží na významné stavby v Krakově či Varšavě. Pinczow se také zapsal do historie Polska v modelářům blízkému oboru – letectví. Už ve třicátých letech zde vznikla škola plachtění, z hřebenu kopce za městem roztahovali koňmi kluzáky startující do údolí řeky Nida. Na tuto tradici navazují dodnes, vedle řeky je travnaté letiště, kde působí aeroklub specializující se na létání se závěsnými kluzáky, motorovými i nemotorovými. Toto letiště je hned za slepým ramenem řeky, kde jsme jezdili s plachetnicemi. Prošli jsme tedy místní muzeum umístěné v bývalém klášteře paulínů, starou synagogu, klášterní kostel františkánů Navštívení Panny Marie a Ariánský dům. Mezi závodníky proběhla diskuze, že obdobné seznámení se s místem pořádání závodů a jeho okolím, by mohlo probíhat i jinde, aby závodníci neznali jen vodu, chatku a hospodu.
Tím jsme vyplnili převážně bezvětrné dopoledne, z mraků vylezlo sluníčko a my jsme mohli začít závodit.

Tentokrát dostala přednost kategorie NSS-open, v té bylo jen šest účastníků, všichni jen z Čech. Loňskou čtveřici mně, Frantu, Reného a Pavla doplnil Tomáš a Rosťa Dyba. S NSS-open ještě jezdili tři Sunfische z polského poháru a jeden junior ze stavebnicovou NSS. Odjeli jsme dvě jízdy za slunečného počasí s větrem cca 4-5 m/s, zde přicházejícím mírně zprava přes volnou plochu letiště. Starty byly proti větru, takže trochu rozhodovala stoupavost modelů a výběr cesty křižování. Přestože byli u stolku rozhodčích tři rozhodčí při konci první jízdy jsme začali zjišťovat, že ne všechny průjezdy byly zaznamenány. Start druhé jízdy byl zase zpestřen opakovaným vyhlašování startovní minuty, při tom došlo k zachraňování juniora z protějšího břehu a ztrátě pozornosti některých závodníků. Jedna z oznámených startovních minut nakonec platila a byla následována 10, 9, … start, žádné hlášení mezi. Pole modelů při startu tedy bylo více rozptýlené než obvykle. Pro mě to třeba znamenalo, že mě Tomáš předjížděl o kolo už u mé první bóje. Jelo se obdobně jako v první na 8 kol, takže mi oproti první jízdě chyběly dvě kola oproti jednomu při dojíždění prvních do cíle. Škoda, jen kolo ztráty mohlo díky mému malému koeficientu znamenat posun na přední místa. Zapisování se moc nezlepšilo, přestože jeden rozhodčí stačil potvrzovat nahlášený průjezd, ne vždy to znamenalo, že se průjezd dostal i na papír. Takže jsem obětoval lepší výhled od hrany vody a raději chodil za zády rozhodčích a kontroloval zapisování.
Po dvou jízdách NSS startovala skupina s NSS-650, polská obdoba RG 65, zde se sešlo šest modelů, opět jeli dvě rozjížďky. K přesnému průběhu se nemohu vyjadřovat, protože jsme se stáhli do areálu chatek a průběh sledovali jen občas z dálky. Při druhé jízdě však bylo postupně jasné, že my už nepojedeme, protože postupně přestávalo foukat, až bylo úplné slunečné bezvětří, teplota stále přes dvacet stupňů.
Modely jsme tedy uklidili do zamykatelného přístřešku a začali ochutnávat kuchařské výtvory, které tvořili polští modeláři během odpoledne. Nejprve polévka se zeleninou, pak něco jako bigos s méně zelí, vařený a částečně pečený v tlakovém hrnci nad ohněm. V kruhu polsko-slezsko-českém jsme probrali, jak bude vypadat neděle, podle předpovědi mělo pršet, takže základní závody byly omezeny jen na dvě již odjeté rozjížďky, s malým dodatkem pro dva modeláře s NSS-650, protože mají shodný výsledek a cca okolo jedenácté hodiny start společné regaty. Ve dvě hodiny pak vyhlášení za přítomnosti starosty obce. Další debata byla jak k plánovanému Open MS sekce NS, kdo se chystá, co to je open a podobně a pak mnoho jiných témat. Michal, říkal o plánech dalších putovních pohárů či i kategorií plachetnic závodících pod minisail.pl. Bohužel, když zhodnotím účast na této soutěži v Pinczowě, nepřijde mi, že by to lákalo další modeláře. Navíc asi je stále neshoda mezi skupinou okolo minisail.pl a zbytkem plachetničkářů, kteří se stále drží jen polského svazu modelářů (skupina NSS Naviga).

V neděli ráno skutečně pršelo a nefoukalo. V deset se šli rozjet bratři Lembasové v kategorii NS-650, pršet trochu přestávalo a postupně začalo foukat, na začátku více z jihovýchodu, pak postupně jako v sobotu z jihozápadu. V půl jedenácté pak startovala hodinová společná regata. Bylo nám oznámeno, že NSS-650, které jedou s námi mají koeficient Rlog 0,85, podle nás Čechů trochu nadhodnocený, reálnější by byl 0,95. Vítr foukal proti břehu, víceméně po startovní čáře, rozhodlo se startovat obráceně než v sobotu, takže v podstatě celou dobu závodu se jelo na boční až zadoboční vítr bez křižování. Každé jedno kolo na tři zahnutí, dvě přehození a trochu upravení plachet. Rozhodčí v závodních plachetnicích S by takovýto závod pro jednoduchost zrušili. Konec byl pro nás také netypický, protože po 60 minutách rozhodčí oznámili konec, všichni z vody a odešli. Žádné dojetí kola časy 60+, ale platný konečný čas, pořadí byl poslední průjezd před 60 minutou. Jak byl počítán výsledek, zda s koeficientem, když nám byl na začátku u NSS-650 oznámen, z jakých časů, nebo bez koeficientu jen na pořadí (tomu neodpovídalo vítězství Tomáše), nevím.
Do dvanácti jsme měli v podstatě všechno sbalené v autě, včetně vyklizení chatky a pak jen čekali na vyhlášení a starostu. Někdo si ještě nechal přivést oběd z restaurace na náměstí, my jsme měli v plánu se zastavit v Katovicích, takže jsme jen čekali.

Vyhlášení bylo v komorním přátelském duchu nejprve jen za přítomnosti vedoucí pro sport z městského úřadu. Byly předány nové putovní poháry – skleněné plachetnice pro třídu NS-650 junior a senior, výsledky Sunfish poháru, zdejší NSS-open, kde bylo po samostatném ocenění juniora jasné, že na stupních budou jen závodníci z Česka, první Tomáš Jakeš, druhý Franta Chmelka a třetí loňský vítěz René Walenta. Pak byl vyhlášen jen vítěz nedělní regaty Tomáš Jakeš, který obdržel putovní pohár starosty. Na předání poháru a následné zamčení vody Tomášem již stačil starosta dorazit. Poděkoval nám za uspořádání a účast na závodech v jejich městě, řekl pár plánů úpravy nivy řeky Nidy, kde plánují postavit retenční nádrž, která by zabraňovala zaplavování sportovního areálu a umožnila nám i plachtění na větší vodní ploše než dnešním slepém rameni.