úterý 18. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Inspirace > Literatura > Kompas - Historie nejdůležitějšího navigačního zařízení všech dob

Kompas - Historie nejdůležitějšího navigačního zařízení všech dob

21.05. 2010 | Literatura Vložil(a): Jirka
kompas
kompas

Rád bych vám představil knížku, která každého, koho zajímá historie a navigace lodí jistě zaujme. Není to román, podle mne to spadá spíše do kategorie „Literatura faktu“, ale je to zajímavé,  příjemné a poučné počtení. Určitě ji někteří z vás znáte.  Kniha nese název „Kompas“- historie nejdůležitějšího navigačního zařízení všech dob.

-pele-

Petr Lenděl

Rád bych vám představil knížku, která každého, koho zajímá historie a navigace lodí jistě zaujme. Není to román, podle mne to spadá spíše do kategorie „Literatura faktu“, ale je to zajímavé,  příjemné a poučné počtení. Určitě ji někteří z vás znáte.  Kniha nese název „Kompas“- historie nejdůležitějšího navigačního zařízení všech dob.  -pele- Petr Lenděl

Rád bych vám představil knížku, která každého, koho zajímá historie a navigace lodí jistě zaujme. Není to román, podle mne to spadá spíše do kategorie „Literatura faktu“, ale je to zajímavé,  příjemné a poučné počtení. Určitě ji někteří z vás znáte.  Kniha nese název „Kompas“- historie nejdůležitějšího navigačního zařízení všech dob. Napsal ji v roce 2004  Alan Guiney, bývalý projektant jachet. Vydalo ji nakladatelství BB/art s.r.o. v roce 2008, přeložil Václav Viták. Pro úplnost ISBN 978-80-7381-434-2.  Kniha má 259 stran. Já osobně jsem si ji vypůjčil v knihovně.

Další text je doslovná citace ze záložky knížky.
Tato kniha pojednává o bohaté a pohnuté historii nejdůležitějšího  navigačního  zařízení všech dob, magnetického kompasu, který se zrodil z potřeby mít spolehlivý navigační prostředek pro plavbu po zrádných světových mořích. V knize „Kompas“ jsou popisovány potíže, na něž narazili ti, kdož se pokoušeli zdokonalit tento nástroj – jehož si námořníci  šestnáctého století natolik cenili, že každému muži, jenž byl přistižen při úmyslném poškozování kompasu, byla podle dobového zákona dýkou přibodnuta ruka ke stěžni.

Alan Guiney začíná svoji knihu příběhem supermoderní jachty, jejíž elektronické navigační přístroje hromadně selhaly, a posádka  se tudíž musela plavit podle směru větru a hvězd. Na tomto příběhu ze současné doby dokládá neměnnou důležitost kompasu. Pak se vrací o několik století zpět, aby vysvětlil, jak se námořní národy dostaly do tohoto stádia.

Jedenadvacet kapitol „Kompasu“ je řazeno volně chronologicky a v některých z nich autor dělá určitou odbočku, aby se mohl věnovat zvláště významným osobnostem nebo námětům. Přestože se zabývá obdobím dlouhým tisíc let, nejsou v knize nikde žádná nudná místa. Jeho osobní vášeň pro moře a příběhy s ním spojené je patrná na každé stránce.

Guiney vdechuje život instrumentu, který Victor Hugo nazýval „duší lodi“. Ve své knize jež je částečně historií kompasu, částečně dobrodružnou literaturou faktu, vzdává současně hold lidské genialitě i záhadám moře.

Tolik doslovná citace záložky knihy.
napsal:  pele      

P.S. U internetových  knihkupců se sem tam ještě najde ...
Jirka

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz