čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Praxe > Šestihrany pro maketovost

Šestihrany pro maketovost

08.11. 2017 | Praxe Vložil(a): Jirka
Šestihrany  000.jpg
Šestihrany 000.jpg

Počasí venku začíná přát „ručním pracím“ a sezení v dílně je lépe omluvitelné, než v parném létě. Tak nahlédněme do dílny Michala Šenekela ve které vznikají modely provedené do nejmenšího detailu. K těm nejmenším detailům jistě patří i naznačené matice v měřítku. Jenomže kde vzít tak malé šestihrany? I na plachetnici se jistě najde vrátek či jiná část, na které by se vyjímaly. Nechme ale dále představit svůj přípravek přímo Michala.

Rád bych čtenářům stránek představil další „udělátko“ z mé dílny. V současné době pracuji na modelu parního remorkéru a dostal jsem nápad některé díly na modelu „přišroubovat maketovými šrouby“. Tenhle nápad vyžadoval malé šestihrany na znázornění hlav šroubů. S pomocí dále popsaného přípravku je zvládne vyrobit každý.

Základem přípravku je duralové těleso ve tvaru písmene U. Do tohoto profilu jsou vyříznuty závity M2 až M5. To nám zaručuje velikost hlav šroubů 0,9 mm až 2,5 mm. Na rozteči závitů nezáleží, ale musí být v obou stěnách přesně proti sobě. Doporučuji vrtat na jedno upnutí, závity je možné řezat z obou stran. Nyní je potřeba zhotovit šestihranné matrice. Ty jsou vyrobeny z imbusových červíků. Červíky je potřeba zbrousit tak, aby šestihranný otvor byl průchozí. Po zkrácení je potřeba otvor odjehlit, musí ale zůstat ostré hrany! Od každého rozměru jsou potřeba 3 kusy červíků. Dva jako vodítka a jeden jako matrice. Razníky jsou zhotoveny z imbusklíčů. Ohnutá část se odbrousí a klíč se na jedné straně kolmo zabrousí. A opět odjehlit s důrazem na ostré hrany. Doporučuji nešetřit a koupit kvalitní nářadí, protože tvarové a rozměrové rozdíly jsou značné. Totéž platí i o červících, čím přesnější díly použijeme, o to lepší je výsledek.

 

Nyní je potřeba červíky zalepit do přípravku. Použijeme lepidlo na zajištění závitů. Do silnější stěny přípravku, vždy k začátku otvoru, zalepíme červík. Červíky lepíme vždy nasazené na klíči (razníku) čímž je zajištěná souosost a lehký chod. Jako další zalepíme do druhé stěny červík (matrici) samozřejmě ostrou hranou proti razníku a opět pozor na souosost. Dále je potřeba věnovat pozornost tomu, aby červík tvořící matrici nepatrně vystupoval z drážky přípravku. Toto je výhodné pro případné broušení matrice a zároveň se prostříhávaný materiál nedeformuje. Tím je přípravek přípraven k použití. Materiál na šestihrany jsou plastové destičky. Tloušťku je potřeba vyzkoušet především na přípravku, imitující hlavy šroubů o průměru 0,9 mm, kde jsem se dostal až na tloušťku materiálu 0,5 mm. Dále jsem zkoušel měděné a hliníkové fólie podlepené tenkou oboustrannou lepicí páskou.

 

Vhodný materiál tedy vložíme do přípravku, přitlačíme razník a úhozem kladívka vysekneme šestihran. Pokud Vám nějaký upadne na zem, nehledejte ho, je to marná snaha. Je pravdou, že na modelu je ty nejmenší šestihrany obtížné spatřit, ale já vím, že tam jsou. Kdysi jsem, už nevím kde, četl něco o čínských milimetrových šestihranech. Překonáme je?
 
Michal Šenekel
 
P.S. Funkční maketové matice nás naučil dělat Pepa Mrákota ve svém článku
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
MKJ | 09. 11. 2017

Ukázal jsem poslední obrázky hašounům v práci se slovy "Pěkný model, co?". Odpovědí bylo "Pěknej hydrant, a teprve ten model sirky, nějakej trámek, ne?".

PeterP | 08. 11. 2017

Pekne spracovany pripravok.
Ale my, co sme menej sikovni si ho asi kupime v obchode :-)
https://www.artol.sk/spec-naradie/2170-rp-hpd.html

PeterP | 08. 11. 2017

Dalsou moznostou je kupit sesthrany plastovy profil firmy Plastruct, ktory sa predava od rozmeru 0,5 mm a narezat si maticky ostrym skalpelom alebo na rezacke. http://www.modellbau-koenig.de/Plastruct_c290.htm?CT=290&n_pg=5&n_dis=0&n_srt=7&n_ipp=25
Okrem toho sa este predavaju maketove matice, hlavy skrutiek ,... odlievane z rezinu alebo lisovane z plastu. Vsetko je to urcene pre plastikovych modelarov.

PeterP | 09. 11. 2017

Tu je link na plastové skrutky, keby niekto potreboval
https://www.prospektor.sk/skrutky-a-matice-set-b-small-p4904
https://www.prospektor.sk/vysledky-hledani-a327?q=skrutky

Jiri Host Kreisel | 08. 11. 2017

Díky Michalovi za nápaditý přípravek - a co vy? Máte také něco pro ostatní?
Jirka

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz