Paluba z dýhy na mé SPRAY2
Ahoj Jirko. Stavba pokročila, tak posílám pár obrázků. Takhle lakonicky začínal e-mail od Pepy. Vzápětí se mi schránka začala plnit obrázky Spray2, která dostávala svou finální palubu. Jak mi Pepa psal, palubu nebude dávat do laku – vyzkouší jen takovou povrchovou úpravu, aby zůstalo dřevo „otevřené“. Prostě tak, jak to na těchto lodích bývalo.
15.1 Doplněno 7 krásných fotek zakončení palubních prken u bortu / brlení...
Doplněno 7 krásných fotek zakončení palubních prken u bortu / brlení na konci článku.
Paluba je plaňkována opět pruhy překližky přes kterou je položena laminátová vrstva. Tu je potřeba obrousit až na sklo, aby se k ní dalo lepit. Konečně jsem se snad zbavil věčného prachu z broušení. Po zdlouhavém přebírání dýhy jsem se konečně rozhodl pro ten správný materiál na palubu. Nejdřív jsem si udělal zkoušku na kusu laminátu - tedy čím nejlépe lepit a jak.
Vteřiňák jsem odložil hned, jak se prkno odlepilo. Zůstal jsem u bílého rychlého lepidla (disperse). Jde to s ním dobře, trvanlivost ale ukáže čas. Na spáry používám prešpan o tloušťce 0,5 z desek koupených v papírnictví, nařezaný na proužky blížící se síle dýhy 0,7. Zkouška vyšla nad očekávání, tak ještě určit správnou šířku prken a jde se na to. Začal jsem oblepením jícnů dubem a pokračoval od středu pokládkou jednotlivých prken. Teprve teď vidím jak je ta paluba veliká. Zatím to nemá konce.
Teď rozepíšu podrobněji celý postup pokládky paluby. Použitý prešpan na mezery mezi prkny řežu odlamovacím nožem podle pravítka na podložce ze skla. To sklo je důležité. Špička nože se nezachytává žádných drážek po řezu v měkké podložce. Obavy o otupení ostří nejsou opodstatněné.
Na řezání prken používám malou okružní pilu, která stejně nic silnějšího neuřízne. Tak mám zajištěnu stejnou šířku prken paluby. Stejně by to šlo i již zmíněným odlamovacím nožem podle pravítka.
Lepidlo je nutné řádně rozetřít po celé ploše. Na to používám odřezek palubní lišty. Tak se lepidlo rozetře pouze v potřebné šířce. S množstvím lepidla se to nesmí přehnat, neboť voda v něm obsažená působí na dýhu tak, že se začne prohýbat. Toto je dobré vyzkoušet.Každé dřevo se chová trochu jinak.
Dýhovou lištu stačí pak jen silně přitlačit a už drží na svém místě. Není nutné žádné špendlení, do laminátu by to stejně nešlo.
Potom se nanese lepidlo na bok lišty, dobrým nástrojem je kulaté párátko, pokud možno bambusové. Přiloží se prešpanový pásek a přihladí vhodným nástrojem. Přebytečné lepidlo je nutné bez otálení odstranit – seškrábnout lištou, protože je dostatečně rychlé.
Jde to dobře. Chce to jen dostatek trpělivosti. Po vytvrdnutí lepidla se může přistoupit k jemnému přebroušení celé paluby.
Kolíčky na prádlo jako svěrka jsou klasikou a jsou snadno k mání. Posílám obrázek luxusních svěrek zakoupených v Globusu za pade.
Diskutujte
Akcí: 16
Uživatelů: 117
Lodí v registru: 3
21.08. Naše druhé Velké Dářko 2024
15.08. Kalendář MINISAIL 2025
08.08. Mistrovství světa lodních...
04.08. Relax na Břehu 2024