čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Kristýna > Kristýna 2020

Kristýna 2020

11.05. 2020 | Kristýna Vložil(a): Jirka
000.jpg
000.jpg

Po mnoho let se každým počátkem května setkávají plachetničkáři zblízka i zdaleka na Kristýně … a letos, i přes podivnou situaci s pandemií koronaviru, se setkání zase uskutečnilo. Stalo se tak díky Standovi, který hned, jakmile bylo vládním nařízením umožněno setkávat se ve větších skupinkách, prověřil situaci v kempu a vyhlásil neoficiální tréning pro Kristýnu 2021.

Neformální setkání se odehrálo v pátek 8. května na místě startoviště. Počasí bylo skvělé, teplo a foukal příjemný vítr, který k polednímu sílil, aby se odpoledne opět zmírnil. Nutno říci, že Standa, který se jistě na letošní Kristýnu pod svým vedením těšil, zajistil počasí skvělé. Kdyby se tedy byla bývala Kristýna uskutečnila, bylo by nám bylo velmi příjemně. Je to jistý příslib (s ohledem na loňskou sněhovou kalamitu), že Standa svými známostmi zajistí podobné počasí i napřesrok ;o)

 

Účast byla hojná a radost z osobního setkání velká. Z asi největší dálky přijel Bambinot, který si přivezl velkou přepravku, na které byla nalepena lodní nástavba - kormidelna. Když však celou přepravku i s nástavbou položil na vodu a řízeně odjel od břehu, pochopil jsem, že se jedná o tlačný remorkér ;o)  Štěstí, mít za kamaráda Bambinota, ocenil za chvíli Pirát, jehož „Pirate“ uvízl za kýl několik metrů od břehu. Komu by se chtělo do vody?  A tak byla situace za chvíli vyřešena.
Michal přivezl místo Mariquity svůj nový parník Hermes, postavený ve špičkové kvalitě. Jel s ním několik jízd a byl velmi spokojený se stabilitou i jízdními vlastnostmi. Zažil však dva horké okamžiky na vodě. První, když od protějšího břehu, kde bláznili hasiči na dvou rychlých motorových člunech, přiběhla série velkých vln (20-30 cm). Michal, jako zkušený kormidelník, postavil loď přídí proti vlnám a Hermes je s několikerým velkým zahoupáním bravurně zvládl. Pak ale rychle ke břehu na kontrolu. Kvůli přístupu vzduchu pro hořák, mají totiž nástavby otevřené dveře a také větrací dekly nad strojovnou. Loď měla hodně vody na palubě a nějaká se dostala i dovnitř. 
Druhý horký moment byl dán tím, že pro plachetnice nebyla na vodě ani jedna bóje (z pochopitelných důvodů). Vlastně jedna ano, pohyblivá, se strojním pohonem. Jedna z fotek zachycuje atak „kamarádů“ z Jablonce na Hermese. Michal pak raději jezdil kolem břehu, kam zase plachetnice nemohou.

 

Celkem jsem napočítal osm plachetnic, několik elekter a rychlíků a jeden parník. K tomu odpovídající počet modelářů a doprovodu, mnoho diváků za zády, návštěva pana starosty a rozhovor s panem kameramanem z Hrádku … Byly okamžiky, kdy to na Kristýně vypadalo tradičně. Až samozřejmě na Vás všechny, kteří jste nám tam chyběli. Tak snad za rok v plné sestavě.

 

text: Jirka Kreisel
foto: Irena Kreiselová, Zdeněk Kopecký

 


 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 11. 05. 2020

Kristýna 2020 pohledem webkamery: https://kristyna-panorama.click2stream.com

Jiri Host Kreisel | 11. 05. 2020

Bylo nám fajn, ale víc lidí, více legrace ;o)
NAVIDĚNOU
Jirka

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz