středa 24. duben 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Praxe > Kopírovací soustruh

Kopírovací soustruh

20.12. 2017 | Praxe Vložil(a): Jirka
Kopírovací soustruh
Kopírovací soustruh
Při brouzdání po internetu jsem na stránkách našich německých modelářských kolegů narazil na velice zajímavý přípravek, umožňující zhotovit malé a složitě tvarované díly ze dřeva. Ten kdo někdy dělal na obyčejném soustruhu nějaké díly ze dřeva, mi jistě dá za pravdu, že to jde velice špatně. Malé otáčky a tvarové nože opravdu nejsou to pravé. Kupříkladu když jsem tvořil kormidelní kolo do parníku Schmuggler (RCR 7/2013), tak jsem se také dost trápil. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl si podobné zařízení sestrojit. Případné zájemce o výrobu tohoto zařízení musím upozornit, že další text není přesným návodem, ale má sloužit pouze jako inspirace. Přeci jen každý má jiné možnosti a tak si určitě vybere dle svého. Určitě se vyplatí na internetu zadat heslo pantograf a nechat se inspirovat.
 

Jako základ celého zařízení jsem použil tři odřezky hliníkového profilu, vzájemně sešroubovaného do jednoho celku. Tyto profily mají jednu výraznou výhodu a to jsou podélné T drážky, do kterých se dají vložit matice nebo šrouby se šestihrannou hlavou. Těmi je přišroubována pomocí upínek šablona a opěrka obráběného materiálu.

 

Pohonnou jednotku tvoří elektromotor velikosti 500 z RC auta na napětí 7,2 V. Ten je doplněn regulací otáček z akuvrtačky a napájen z 15 V zdroje. Regulace otáček, ať už je na strojku nebo na zdroji, je výhodná a to z jednoho prostého důvodu. Při obrábění tenkých dlouhých částí se tyto části někdy rozvibrují a potom se tomuto jevu dá zabránit právě vhodným nastavením otáček. Na hřídel elektromotoru je naražen duralový unašeč materiálu. Tento unašeč má vybrání, do kterého vkládám plastové vložky dle obráběného materiálu. Vložka je proti protočení zajištěna červíky. Protože třeba příčky kormidelních kol mají výchozí materiál čtvercového průřezu, je vhodné, aby vložky měly čtvercové otvory. Tyto otvory prolisuji dříkem závitníku. Většinou je na konci čtyřhranu kužel, který se zbrousí do roviny a tím vznikne protlačovací nástroj. Mezi motor a unašeč je vložena plastová podložka, tvořící axiální ložisko. Hřídel elektromotoru je do unašeče naražena tak, aby magnetické pole neustále vtahovalo rotor dovnitř motoru, čímž je zajištěn stálý tlak na plastovou podložku (axiální ložisko). Tímto je vymezena vůle rotoru a hlavně nemůže dojít k poškození zadního ložiska motoru při obrábění.

 

 
V ose elektromotoru je opěrka materiálu. Ta je opatřena ložisky s vloženou hřídelí. Hřídel je v ložiskách uložena suvně a opatřena pružinou, která přes obráběný materiál tlačí na axiální ložisko motoru. Tato pružina nesmí být moc tvrdá, aby tenký materiál nezlomila. Ve vybrání hřídele je opět plastová vložka dle obráběného materiálu.
Kopírovací zařízení (pantograf) je z kovových profilů získaných z vysloužilých elektropřístrojů. Zde se mi nabízí jako možné řešení stavebnice Merkur. Všechny otočné body by se měli pohybovat volně ale bez zbytečných vůlí. 
Pantograf je k loži uchycen pod unašečem materiálu. Na otočném bodě, který nese nůž, je plastová nožička jezdící po loži a zajišťuje tak, že hrot nože míří do osy obráběného materiálu. Na tomto bodě je nůž zajištěn proti pohybu červíkem. Druhým bodem nůž volně prochází. Tento bod zajišťuje, že se nůž pohybuje nejkolměji k ose obráběného materiálu. Nůž je vybroušen z tyčky, po které se pohybuje laser v CD mechanikách. Jedná se o kalenou a broušenou tyč o průměru 3 mm. Geometrie břitu je patrná z obrázku. Poměr ramen pantografu jsem si zvolil 5:1, což znamená, že 1 mm na šabloně je 0,2 mm na výrobku. Autor původního návrhu používal poměr 10:1, což je určitě lepší, mě ale odradila poměrně velká délka ramen. Ta jsou ale určitě lepší pro větší výrobky. Ramena jsou v mém provedení dlouhá 210mm.
 

Šablony zvětšené 5x proti výrobku zhotovuji z 3 mm tlustého plastu. Při tvorbě šablony se musí dát pozor, aby na obou stranách zůstal výrobek připojen ke zbytku materiálu a nůž jej neupíchnul. Šablona je podlepena opět plastem, aby kopírovací palec jezdil pouze po plastu a ne po loži. Kopírovací palec má průměr 1 mm. Při obrábění jedu několikrát palcem mimo konturu šablony a to proto, abych neubíral materiál najednou ale postupně. Směr ubírání materiálu je od opěrky k elektromotoru. Poslední třísku se snažím objet pomalým, plynulým pohybem. Na obrábění se mi nejvíce osvědčila dřeva jako lípa, topol a nejvíce olše. Bukové dřevo zůstávalo dost chlupaté. Předposlední činností je dokončení povrchu výrobku brusným rounem. Musí se postupovat opatrně, protože některá rouna mají dlouhá vlákna a ty se mohou namotat na výrobek a rozlámat jej. Je to ale určitě lepší než brusný papír. Nyní už jen oddělit výrobek od zbytku materiálu a začistit.

 

 
Případným stavitelům přeji hodně úspěchů při stavbě.
 
Michal Šenekel
 
 
 
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Milan | 22. 12. 2017

Jaká náhoda. Zrovna se také zabývám soustružením. Konkrétně úvazových kolíků. A bez pantografu. Zatím mi to moc nejde. Každý je rozměrový a tvarový unikát. Ale snad už to půjde líp...
PS:Kdyby měl někdo chuť mi vysoustružit asi 50 ks kolíků, tak ať se mi klidně ozve :-)

Jiri Host Kreisel | 20. 12. 2017

Inu, nezbývá, než poděkovat Michalovi za další vhled do své modelářské praxe. Nápadů a přípravků je u něj v dílně spousta, všechny bych chtěl dát na stránky, ale ... Michal nerad píše. Tak snad ho Vaše ohlasy povzbudí a něco nám dále na stránky přidá.
Na druhou stranu, kdo píše, nemá moc času na tvoření. Každá mince má dvě strany ;o)
Jirka Kreisel

Další články v rubrice

Log
Článků: 310
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz