úterý 18. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > 11.Těrlická plachta z pohledu Pardubáka.

11.Těrlická plachta z pohledu Pardubáka.

15.10. 2021 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Těrlicko 2021 000.jpg
Těrlicko 2021 000.jpg

Přeprava na Těrlicko se nám malinko zkomplikovala kvůli Lenčiným pracovním povinnostem. Já jsem tedy vyjel z Pardubic ve čtvrtek, Lenka pak v pátek ze Bzence. Čtvrtky bývají nejlepší, ale škoda, že jsem tam nebyl.

Ráno zavládlo krásné, leč bezvětrné počasí. Začali se sjíždět ostatní účastníci. Na stojáncích u vody se objevily nové lodě: Plachetnice Michala Daranowského Le Gorfou: Bílý laminátový trup doplněný kajutou z mahagonu a vypracovanými detaily z kovu. Zajímavě bylo vyřešeno rozdělené maketové a funkční kormidlo. Jestli bude jako poslední vylovena potápěči, tak bude muset absolvovat větší opravu. Myslím, že se zapomíná na stavební pravidlo: Minimální povolená tloušťka přídavného kýlu či protažené části laterálu je 0,05 maximální šířky lodního trupu. Takových plachetnic se provozuje více. 


Další novou lodí byla plachetnice Wojciecha Hucka. Minulý rok utopenou Vamarii prodal a postavil si plachetnici Osborn s bermudským oplachtěním. Loď stavěná klasicky plaňkováním byla vybavena alternativně velkou genou. Z Polska pochází i nová plachetnice Jacka Biedy Waterwitz. Čistě provedená paluba a mahagonová kajuta bohužel utrpěly dlouhým pobytem pod vodou. Nová byla i plachetnice Pavla Strenka Skjaergaard Kryssare čerstvě zakoupená od Wojciecha Hucka. Franta Chmelka doplnil, že s takovou jezdila i Marcelka, která se na nás přijela v neděli podívat. No i ta skončila na dně. Teda ta loď. Tak to jsem představil novinky ale trochu předběhl dění...

Přijel se na nás podívat i Tonda Kyncl a zavzpomínat na modelářské úspěchy. Nakonec zůstal přes noc. Večer nastaly kulinářské orgie. V domácím táboře jel gril naplno s tím, že se nic nepoveze domů. Polská grupa si přivezla profesionální vybavení kuchyně a tvořili zajímavé bramboráky. Rosťa Dyba se ukázal jako výjimečný kytarista a bavil nás dlouho do noci.

 

V sobotu se již jezdilo za větru. Někteří si to užívali, jiní s větrem bojovali. Rosťa Dyba hned ráno odstrojil horní plachty. Pak váhal, jestli to má dát zpátky, ale nakonec zvítězila rozvaha a udělal dobře. Vítr i nadále sílil. Škoda, že na vodu nenastoupila Andrea s Machichacem . To byly podmínky právě pro něho. Mezeru o polední pauze vyplňovaly stejně jako na Dářku káčka, ovšem za lepšího větru. No, a také hračičkové Peter Kozák a Pavel Urbančík s vojenskými vozidly. 

 


Pak nastaly zoufalé pokusy vylovit potopené lodě. Standa Jakeš podpořený svými úspěchy z Buňkova se vnořil do vody, ale velká hloubka nedávala naději na úspěch mise. Aby ho morálně podpořil, tak se namočil i čerstvý majitel potopeného plavidla Pavel Strenk.  Jezdilo se ještě celé odpoledne s tím, že když se ještě nějaká loď potopí, tak budeme mít u potápěčů množstevní slevu. To se podařilo.

V neděli nás čekala regata. Start byl posunut na devátou hodinu, protože v deset měli přijet potápěči. Startovalo se jednotlivě od konce pořadí ze soboty. Rozhodnutí startovat v devět bylo správné, už jen proto, že od rána funělo a vítr zesiloval. To se projevilo hlavně po prodloužení o další půlhodinu. Vypětí z dlouhé a náročné jízdy se podepsalo i na mně. Přehlédl jsem loď s absolutní předností v jízdě. Než jsem si uvědomil, že mi opravdu neuhne, tak se čelen Jolie Brise zabořil z boku do kajuty. Bylo po naději vyhrát regatu a navíc jsem zle poškodil Renému loď. Inu, je to kontaktní sport, jak říká kamarád Michal. O dramatické chvíle se postaral i Rosťa, když se marně snažil narovnat svého Schamrocka položeného větrem na vodu a unášeného na otevřenou plochu. Naštěstí záchranná loď jej dohnala včas. Cestou zpět sebrala ještě zatoulané ergéčko.
 


Jo, taky tam jezdily mezi našimi jízdami ergéčka. Kroužily po menším trojúhelníku. Zajímavý moment nastal, když se v jedné z jízd na levou bójku přihnal chumel lodiček. Dvě z nich tu bójku evidentně podjely, ale v skrytu anonymity se nikdo neráčil vrátit a pokračovali dál, i když rozhodčí na břehu vykřikoval. Bylo mu to houby platné, protože se k nim nikdo nehlásil. Asi je nikdo neřídil ;o(


 


Jsme s Lenkou moc rádi, že jsme se této poslední letošní akce zúčastnili, protože to byly jediné závody, kdy perfektně foukalo. Děkujeme pořadatelům za skvěle připravenou akci a zajištění všeho včetně větru.
 

Text i foto (c) Pepa Mrákota

 

Další reportáž a výsledky z Těrlické plachty 2021 jsou zde.

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Šurda | 16. 10. 2021

díky Jirkovi i Pepovi ja článek z Těrlicka ,tolik potopených lodí za víkend ,myslím nikdo nepamatuje p.s. Už mám po servisu Bluenose --nové plachty a otěže .. jsem připraven !

ladous | 16. 10. 2021

Na Těrlicku to má zvyšující se tendenci. Doufám, že se trend zastaví a nebudeme za rok číst o pěti utopených lodích.

Pepa | 16. 10. 2021

Když tak prohlížím zase ty fotky , tak jsem úplně zapomněl na ozdobu celého klání. Po dlouhé době byl k vidění krásný Aldebaran , i když jen na suchu a na vodě Charlota z dílny Pavla Urbančíka.

S pozdravem AHOJ
Pepa.

Jiri Host Kreisel | 15. 10. 2021

Děkuji Pepovi za poskytnuté fotky a hlavně za jeho postřehy z letošní poslední akce venku, u vody.

Následuje další část roku, ve které to neláká ven, je brzy tma a je možno něco udělat na starých i nových modelech. Tak nezapomínejte fotit a podělit se s čtenáři stránek. Třeba je inspirujete k tomu, aby se zvedli od počítače a začali taky něco dělat. Přeji jim i vám všem ať se daří...

Jirka

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz