čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Buňkov 2022 MiČR

Buňkov 2022 MiČR

05.08. 2022 | Z akcí Vložil(a): Jirka
MiČR Břehy 000.jpg
MiČR Břehy 000.jpg

Na třetí setkání naší sezóny 2022 jsme si museli počkat šest týdnů. Ve čtvrtek 30. června jsme se sešli v kempu u rybníka Buňkov kousek od Přelouče.  Je to poslední dobou naše nejfrekventovanější místo setkání, a to díky Zdendovi, který je pro nás tak obětavě pořádá.  Letos se termín potkal se začátkem prázdnin. Takže čtvrteční příjezdový den i večer byl príma, ovšem páteční odpoledne a sobotní ráno bylo ve znamení „plnění kempu“, takže už sobotní poledne bylo v kempu zcela plno. To se projevilo na vodě i v restauraci…

Nové lodě

… se objevily na soutěži dvě, ale připomenu čtyři.  Se zcela novou lodí přijel Jirka Špinar. Její jméno je New Spray a je jakousi reminiscencí na Slocumovu Spray. Má jiné oplachtění (jednostěžník) a vzdáleně může připomenout Spray dvěma nástavbami ve formě „kůlen“ na palubě. Předlohu, pokud existuje, se mi nepodařilo dohledat. Model je čistě postaven, nicméně na vodě samozřejmě plavebními vlastnostmi nemohl oslnit. I prodloužení kýlu ve formě ploutve se zátěží působilo (na mě) dost nevěrohodně. Ale pod čarou ponoru se nehodnotí (vyjma povoleného prodloužení laterálu, samozřejmě).
Jarda Pešek přivezl model NSS-A s názvem Luna Rossa. Po modelu „illbruck“, který dodnes jezdí v Admiralu je to koncepčně stejný model s ambicemi na čelní příčky. Uvidíme, jak se mu bude dařit, ale s velkým hendikepem to bude mít složité.
Další lodí, kterou bych zmínil, je Endeavour, podstavený Karlem Šimůnkem, který se vrátil na vodu, kormidlovaný juniorem Markem Lukáškem.  Ten i přes velký hendikep zvítězil v obou juniorských soutěžích. 
Poslední ze čtveřice lodí je Betty CK 145, kterou přivezl mimo soutěž namočit Bambinot. Štefan by měl jistě radost, že je udržována a provozována v dobrém stavu.

 

A vlastně se objevily ještě dva další plovoucí předměty – paddleboardy, které se postaraly o naše podvečerní rozptýlení.

 

Přemek Mudra

V sobotu jsme snad také trochu svými modely udělali radost Přemkovi Mudrovi, který se s doprovodem dojel na nás podívat. Svůj Atlantis má stále doma. S lítostí v srdci zde musím vložit text, který se objevil 29. června v diskusi:

Dobrý den, byli jsme se s tatínkem podívat na vaše závody na Buňkově. Jsem ten, kdo vás tam obtěžoval hlukem dronu. :) Abyste z toho něco měli sestříhal jsem krátké video, tatínkovi se líbilo a tak jsme se domluvili že ho jeho jménem pošlu. Tedy tady je, jako kompenzace toho hluku. Snad se vám také bude líbit. Rád bych na tomto místě přestal psát, ale nemohu. Tatínek totiž v pondělí zemřel a tak vám posílám parte, abyste to věděli. Pokud jste tatínka znali, věnujte mu, prosím, krátkou vzpomínku. Jsem moc rád, že si ještě mohl vaše závody užít, vidět je. Byl to pro něj krásný zážitek. Mějte se všichni fajn, užijte si lodičkování (tak jako si ho užívali mí rodiče) a opatrujte se. 

 

 

Soutěže

Soutěže proběhly v poklidu za docela stabilního větru, který nás alespoň trochu ochlazoval v horkých dnech. V pátek jsme zažili velmi intenzivní déšť, bouřka se nám vyhnula. Odjelo se vše podle plánu. Výsledky, zpracované z pátečních jízd byly po vyhlášení a předání cen podrobeny kontrole u stolu. Důvodem bylo neočekávané umístění Rosťova modelu Shamrock na druhém místě. Porovnáním s umístěním podobné lodi Mariquita někde ve středu tabulky byl nalezen problém v údaji oplachtění. Někde se tedy stala chyba a předávání cen za sobotní soutěž předcházelo opakování pátečního ceremoniálu podle opravených výsledků.
Nesmím zapomenout také na soutěže NSS-D, které probíhaly na vedlejší trati s účastí čtyř modelů. Jindra přivezl svůj trimaran a také dvě děti, které rostou jako z vody. Co mne zaujalo, byl jeho přístup k již zmíněnému paddleboardu. Na rozdíl od ostatních jezdil plně oblečen, bravurně a ještě si na prkno vzal své děti (taky v šatech). Inu kdo umí ten může.

 

 

Nedělní regata zakončila celé setkání. Následovalo skládání stanů, nakládání na vozík, kterého se zřejmě naposledy zúčastnil Miloš – Kuba. Po mnoho let spolu s Hankou odváděli skvělou práci pro naše společenství. Nejenom na soutěžích ale také servisem v pozadí, kdy doma sušili a opravovali stany, značili tyčky, vymýšleli zářivkové osvětlení… Na soutěžích Kuba zase obětavě a s velkou praxí obsluhoval člun, zachraňoval naše modely a pomáhal rozhodčím. Bohužel rozdělenost celé společnosti se zkopírovala i do naší malé skupinky a hloupé prosazování osobních náhledů na dění ve světě, mnohdy s cílem zbytečně někoho druhého popíchnout či vyprovokovat, už pro něj byly nad jeho míru únosnosti. Tak se rozhodl, že svůj čas nadále nebude spojovat s námi. Myslím, že nám na setkáních bude chybět. Třeba se to ještě změní.
 

 

Text: Jiří Kreisel
Foto: Pepa Mrákota, Dybovi

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz