čtvrtek 25. červenec 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Buňkov 2024 první setkání

Buňkov 2024 první setkání

06.07. 2024 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Buňkov NSS 2024 000.jpg
Buňkov NSS 2024 000.jpg

jediné místo, kde se setkáváme v jednom roce dvakrát, je kousek od Přelouče, ve vesnici Břehy u Přelouče, u komorového rybníka Buňkov. Pokud vás nenapadlo zjišťovat, proč „komorový“ tak vězte, že je to: „Rybník určený k přezimování matečných ryb, nebo ryb násadových. Jsou o dost menší než klasické chovné rybníky. Cílem komorování je přezimování obsádek ryb bez větších ztrát kusových i hmotnostních (vylehčením), a tím i zajištění co nejlepšího výživového a zdravotního stavu v jarním období. Komorové rybníky se musí pravidelně kontrolovat, aby z důvodu zhoršených podmínek (nedostatek O2, nahromadění škodlivých plynů, onemocnění, napadení parazity, vniknutí sněhových vod atd.) nedošlo ke zvednutí ryb z loží. Když se ryby zvednou, přejíždějí pod ledem, objevují se v prohlubních, lapají po vzduchu a hynou. Přimrzají také zespodu k ledu. I když se podmínky zlepší, ryby se většinou již neuloží a celý zbytek zimy plavou pod ledem. K zajištění dobrého komorování se při delším zámrazu zřizují prohlubně. Dříve se prosekávaly sekyrami na led, dnes se prořezávají speciální okružní (nebo řetězovou) pilou. Případně se instalují různé rozmrazovače a aerační technika.“ Tolik ze stránek Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni. Takže až za pár dnů pojedete na to setkání druhé, už budete vědět jako teď i já vím  ;o)

No ale zpět k našim lodičkám, proto jste (snad) dočetli až sem. Po docela mokrém a studeném úvodu Seriálu F-NS(S) 2024 jsme s Milanem vyrazili jeho bydlíkem vstříc zážitkům z další dvousoutěže.  Mrákotovi jsme netrumfli, přeci jen to mají blíž. Myslím, že už měli postavený stan a tak jsme se mohli pustit do našich dvou velkých stanů. Je to vždy tradiční začátek, u kterého se zažije i spousta legrace. Během stavby se přidávaly další a další ruce tak, jak mohl kdo přijet. Někteří jeli s deštěm, my jsme přijeli ještě za slunečného počasí. Tak to vypadalo s víkendem napínavě. Po stanech a zázemí je řada samozřejmě na strojení lodí. Mezi námi se zase po dlouhé době objevil Jirka Špinar se svým Endeavourem a také s malým karavanem.

 

 

Páteční ráno nicméně nebylo mokré a tak se po zahájení a dobodování modelů, mohlo konečně na vodu. Bez problémů s počasím se podařilo odjet všechny plánované jízdy. Stačila nám jedna trať, kategorie NSS-D (vícetrupé lodě) se nesešly a junioři jezdili spolu se seniory.

 

 

V podvečer tak zůstala spousta času na oslavu dvou jubilantů. V součtu 110 – nikdo by jim to nehádal. Tak ještě jednou a písemně – přeji pevné zdraví a životní pohodu.

 

 

Sobota byla s počasím ještě o něco lepší a teplejší. Jezdilo se příjemně a také jsme měli tento víkend video-kontrolu (rozhodčího?) seshora.  Díky tomu si můžete prohlédnout krátké video pilota Bambinota, s jeho registrovaným dronem. Stojí za to! Něco i nafotil a tak jsou fotografie u článku zase o něco pestřejší. Mě po letech provozu modelu ve druhé jízdě odešla přetahovaná otěž geny na mém Adixu. Loď je opravitelná pouze laparoskopicky (jsem rád, že jsem to nechal na doma… je hotovo). Pokus odjet třetí jízdu bez přední plachty nedopadl – loď se nechovala dobře a musel jsem vzdát.  

 

 

Protože se blíží termín Mistrovství světa kategorie F-NS v Maďarsku, tak se doplňují dokumentace. Jelikož pravidla vyžadují jako součást stavební dokumentace i žebrorysky trupu, což třeba u stavebnice Atlantis s hotovým trupem v krabici je docela problém, proběhlo tzv. loftování (lofting) trupu modelu v „polních podmínkách“. Měl jsem možnost vidět výsledek a musím říct, že se to Standovi opravdu povedlo. Mezitím se o kus vedle zpívalo s kytarou a grilovalo, no prostě příjemný sobotní podvečer a večer. Díky Rosťovi za skvělé podání písní Jarka Nohavici, Pavla Dobeše a ostatních. Jeho vystoupení bavilo i okolí v kempu a kolem postávali i posluchači bez místenek.

 

 

Neděle je prostorem pro regatu a také možností nerespektování hendikepu modelů – jak kdo přijede, tak se umístí. Navíc si všichni spolu zajezdíme celou hodinu, což je pro rychlé lodě a jejich kapitány také odlišný zážitek oproti soutěžním jízdám seriálu dle pravidel F-NSS. Neděle je také dnem vyhlašování výsledků a balení a loučení. Tato nebyla výjimkou a snad to, že se zanedlouho setkáme na stejném místě znovu na veřejné soutěži, nám ulehčilo loučení.

 

 

Text: Jirka Kreisel
Foto & Video: Petr Lukeš, Mrákotovi

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Jiri Host Kreisel | 07. 07. 2024

Díky za hezké video, je to zase jiný rozměr pohledu na naše modely.

Další články v rubrice

Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Log
Článků: 316
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz