středa 28. září 2022 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Zamykání vody v roce 2007 na Křetínce

Zamykání vody v roce 2007 na Křetínce

12.05. 2008 | Z akcí Vložil(a): Jirka
KR05_001B
KR05_001B

Je to již rok, co jsme se sešli na historicky první akci, která znamenala hodně pro budoucí vývoj kolem malých velkých plachetnic. Tento víkend se sejdeme opět - abychom vodu před zimou "zamkli" znovu. Zavzpomínejte si na loňské setkání v článku, který byl tehdy publikován ještě na MoNaKu. A samozřejmě berte to jako pozvánku do Jinolic.

Jirka


Postupně u nás přibývá modelářů, kterým učaroval pohled na modely plachetnic více či méně podobných svým předlohám prohánějících se na vodní hladině. Každý rok několik lodí v této flotile přibude, případně některý z kapitánů slavnostně spustí na vodu svou novou krasavici namísto své starší lodě. Je to fascinující pohled na zaujetí, se kterým sledují každý závan větru, blížící se po vodní hladině a nastavují mu plachty tak, aby co nejlépe a nejrychleji pluli po trati a ujížděli ostatním lodím – nebo je naopak doháněli, pokud jsou pozadu.  Doposud platilo, že se scházejí na závodech, organizovaných v rámci Seriálu mistrovství republiky – tedy několikrát do roka podle dohodnutého kalendáře a závodí podle pravidel stanovených pro třídu NSS. To se ale změnilo o víkendu 5-7. října 2007.

O tomto víkendu se konalo na přehradě Křetínka u Letovic historicky první Zamykání vody pro plachetnice – tedy ukončení sezóny 2007. Tento víkend se lišil tím, že se nesoutěžilo o místa a posuny v mistrovských tabulkách, ani se nehodnotil vzhled modelů. Bylo to setkání lidí s podobnými zájmy, kteří si mají co říci, co prodiskutovat či pochlubit se.

Setkání vzniklo z iniciativy jednoho z nás, Michala Medveděva, který obětavě zajistil vše potřebné – střechu nad hlavou, bóje pro trať, kolesovou záchrannou loď (šlapadlo) a nezapomněl ani na stan pro případ deště. Nutno dodat, že tento nápad se v jeho hlavě zrodil už na jaře, kdy ale zřejmě nepřízeň počasí a nahuštěné jarní termíny soutěží odradily většinu přihlášených. Tehdy na jarní setkání dojel jen jako sólista. Tentokrát to ale bylo jiné – na nedostatek lidí si nebylo možno stěžovat. Termín přilákal i modeláře bez lodí, kteří akce využili pro jednání o akcích na příští rok a nebo jen jako možnost k setkání.

 

Lodě a lidé

Přestože bylo setkání myšleno pro účast s jakoukoli plachetnicí, kromě jedné metrovky se v regatách utkaly lodě tříd NSS. A tak na hladině byly k vidění dva Doriáni Greyové - Jarda Zeman a Michal Medveděv, Michal na druhý den ještě přidal upravený BlueNose z Bratislavských loděnic, dále Thallasa Karla Egrta, proslavená Marie Borka Dvořáka, Triger Franty Chmelky, Corona Marcely Uherkové a překvapivě Comtesse kormidlovaná Jiřím Špinarem. Slovenskou flotilu tvořil Endeavour kormidlovaný panem Tkáčem a Benjamin W. Lathan Štefana Ábela. Na závěr skromně přidávám svou Stormy Weather.

 

 

Jak se jezdilo

V pátek odpoledne foukal mírný větřík a kdo přijel včas, mohl vyzkoušet trať (klasický trojúhelník). Bohužel déšť nás zahnal na večeři, po které se diskutovalo dlouho do noci, co a jak dál, kdo co chystá a nebo na jakékoli téma. V sobotu nás uvítala ranní mlha a …bezvětří. Přesto se odjely tři závody za měnícího se větru – od velmi slabého až po chvilkovou příjemnou brízu. Takové podmínky ovšem výborně prověří schopnosti jak kapitána-kormidelníka, tak i lodě. Možná jsem to měl napsat naopak, protože všechny tři závody-rozjížďky vyhrál keč Marie, kormidlovaný ne svým kapitánem ale plavčíkem u kormidla, který ale prokázal přirozený talent a s několika dobrými radami kapitána využil možností oplachtění Marie naplno. Konstruktér a kapitán Marie se totiž laskavě ujal pozice rozhodčího a dohlížel na čistotu jízd.

Slavnostní večer

Sešli jsme se u dlouhého stolu na vyhlášení výsledků sobotní regaty. Michal přečetl pořadí a já všechny možná trochu překvapil tím, o čem do té doby věděl jen on. Aby totiž bylo možno vodu zamknout, je potřeba mít k tomu klíč. A ne ledajaký - tento klíč bude zároveň takovou kronikou, protože ponese vždy jméno vítěze poslední regaty roku a datum a místo, kde se voda uzamkla. Historicky první podpis na klíči tak napsal Borek Dvořák a myslím že všichni jsme mu to ze srdce přáli. Nejen pro jeho skvělou a rychlou Marii, ale hlavně pro jeho obětavost a otevřenost, se kterou nám pomáhá v Čechách rozhýbat a udržet v pohybu hnutí kolem těchto krásných modelů plachetnic. Díky patří také  Michalu Medveděvovi, který zorganizoval toto naše první setkání. Večer podpisem na klíč samozřejmě nekončil, listovalo se v přinesených knížkách a časopisech, rokovalo se nad plány příštích lodí a myslím, že jsme si večer všichni pěkně užili.

Neděle

Nedělní ráno už bylo ve znamení odjezdů. Neptun nám ještě zařídil krásné poježdění za příjemného větru, sluníčko krásně svítilo a tak se závěr sezóny NSS opravdu vydařil. Fotoaparáty cvakaly když se klíč zanořil do vody a otočil na dva západy. Tím pro rok 2007 skončila sezóna regat maket plachetních lodí na českých vodách.

 


Jen na závěr – Právo na odemčení vody bude mít pořadatel první regaty roku příštího.


Jiří Kreisel, fotografie Ulla Dvorak, Jarda Zeman, JK

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Září 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Log
Článků: 287
Akcí: 15
Uživatelů: 110
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2022 minisail.cz