úterý 18. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Buňkov 2016 zase na jedničku

Buňkov 2016 zase na jedničku

27.06. 2016 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Buňkov 2016  001.jpg
Buňkov 2016 001.jpg

Nevím, jaké míval Zdenda Kopecký vysvědčení, a ani to sem nepatří. Jisté ale je, že v tomto školním roce má z předmětu Pořádání soutěží NSS výbornou. Rádi mu to dosvědčí všichni, kdo se jím pořádaných akcí zúčastnili. Je otázka, jak se k tomu postaví ředitel školy, ale to už sem zase také nepatří.

Příjezd

Od čtvrtečního dopoledne jsme se scházeli na novém místě, novém alespoň pro většinu z nás. Pamětník začátků NSS u nás, jmenovitě Pepa Slížek, vzpomněl jedné z prvních předváděček modelů NSS v rámci soutěže seriálu NS v roce 1999 na tomto místě, tedy v Břehách u Přelouče, kdy se svou první plachetnicí ze stavebnice Seawind? “soupeřil” s Marií Borka Dvořáka a dalším modelem S-ko, který přivezl Zdeněk Tomášek. Na tuto chvíli vzpomíná také Franta Chmelka v článku Počátky NSS a Minisal v Čechách, kdy byl chycen nově vznikající kategorií.
 
Jablonecká skupina vybalila všechny propriety a spousty ochotných a nápomocných rukou během chvíle vytvořily zázemí pro soutěž, Na hladině se objevily boje a během chvíle se jedna z nich ocitla zpět u břehu. Ukázalo se že je potřeba revidovat úvaz na památečních bójích - původně míčích na skákání. Situace se opakovala, pár závaží se nám utopilo a jeden pár byl opět nalezen koupajícím se Milanem. To jen na okraj - že je na vybavení nutno neustále pracovat…
 
Ve čtvrtek foukalo “přes vodu” a tak se tvořily docela velké vlny. To nám ale nezabránilo dát lodě na vodu a lehce potrénovat a vyzkoušet případné úpravy. Já na svém Colinu Archerovi výrazně povolil plachty a na radu Jardy Peška prodloužil otěžovou smyčku kosatky. Myslím, že to lodi pomohlo a Jardovi patří veřejný dík. Večer tradičně patřil přátelskému klábosení a vyprávění příhod, jako například historce O převrhnutém bagru. Dalo by se říci, že je to latina, ale Michal na to byl připraven a nechal kolovat fotodokumentaci.
 
 

 

Pátek

V pátek ráno trochu sprchlo, ale nakonec se odjel kompletní program dne, tedy mistrovská soutěž NSS-D a Regata 4 pro všechny ostatní. Počasí během dne zkoušelo mokrou i slunečnou variantu a hlavně se zcela otočil vítr, který tento den padal na hladinu od břehu a vytvářel tak bohaté víry nad hladinou. Jízdy byly zajímavé …  Původní záměr o zpestření systému rozjížděk Zdenda nakonec stáhl (a nechal asi na příště) a tak jsme klasicky odjeli tři jízdy. Čtyři vítězové napříč kategoriemi brali krásné ceny.
 
 

 

Sobota 

Ta byla zase ve znamení slunce a střídavě slabého a silného větru. Přesto se bez problémů odjely všechny zbývající jízdy třetí seriálové soutěže. Opět se potvrdilo pravidlo: slabý vítr = hodně srážek modelů. Je to dáno tím, že modely jsou v nízkých rychlostech špatně ovladatelné, neočekávaně zastavují či se točí jinam, než jejich kapitán potřebuje. Naštěstí v malé rychlosti se většinou jen zaklesnou do sebe a nedochází k jejich poškození. A tak naše NSS-G se skvělým Kubou najezdilo letos asi nejvíc. Ještě že motor po opravě spokojeně vrní a Kuba je tak trpělivý … a Hanka taky.
 
 

Nové modely na třetí soutěži

Standa Jakeš přijel se svým novým modelem, sloopem Lona III. Model v měřítku 1:10 podle předlohy z roku 1906-7 byl modelem s nejkratší vodoryskou (LWL) ve startovním poli. Zajímavá silueta lodi se stěžněm v 1/5 délky lodě, velkou vratiplachtou a malou stěhovkou vzhledem opravdu potvrzovala stáří předlohy. Model neměl moc najeto a lepšil se jízdu od jízdy, tak jak si na novou loď zvykal její kapitán. Uvidíme při dalších soutěžích. Samozřejmě i v NSS-D se objevily novinky, které prošly bodováním.
 
 
 

 

 
Večer po jízdách bylo vyhlášení výsledků soutěže a také výsledků kontrol tří náhodně vybraných modelů. Jen připomenu, že ve Vřešťově se měřily první tři modely ve výsledkové listině. Zatím byly naměřené odchylky proti údajům v průkazu jen použity pro korektní přepočet výsledného pořadí a k diskvalifikacím modelů nedošlo, ale je to takový varovný prst zdvižený při vyplňování přihlášek a technických průkazů. Výsledek dvě diskvalifikace s překročením povolené odchylky a jeden model s parametry pod uváděnou hodnotou.
 
 

 

Závěrečný den

Nedělní regata se jela od deseti hodin na celou hodinu a pak dokončení kola. Neuvažovaly se v ní hendikepy - bylo to na reálný dojezd modelů a tedy šance pro velké lodě, resp. lodě se “špatným” koeficientem. Regatu těsně vyhrál Michal Šenekel před (nejenom letos) fámózně jezdícím Pepou Slížkem. 
 
 

 

Akce se velmi podařila, myslím, že jsme sehraný tým, což se potvrdilo při balení startoviště a zázemí soutěže, kde vše bylo během chvíle sbaleno a naloženo. A tak spokojený ředitel mohl všem poděkovat a my zase jemu za povedenou akci. Závěrečné loučení a rozjezd domů … a jaký byl Buňkov 2016? Povedený, příště zase! 

 
Jirka
 
 
Text: Jirka Kreisel
Fota: Mrákotovi, Bláha, Šenekelovi a Kreiselovi 
 
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Jirka | 01. 07. 2016

Do článku byly vloženy opravené výsledky soutěže, které přišly s omluvou od ředitele závodu.

Dobrý den . Posílám opravené výsledky soutěže Lo-23 Břehy u Přelouče. Prosím touto cestou závodníky kterých se to týká aby přivezli diplomy a ceny do Kolína nebo do Jinolic, kde budou ceny předány podle opravy. Pokud někdo ceny už nemá, tak mě napište ,abych udělal nové. Moc se omlouvám za nedostatek ve výsledcích.

Předem děkuji za kladné jednání
Kopecký Zdeněk

Změny:

NSS- A
Jánoš Milan 3.místo, po opravě 6. místo
Lenka Mrákotová 4.místo, po opravě 3.místo
Jakeš Tomáš 5. místo, po opravě 4.místo
NSS-D
Franta CHmelka 2.místo, po opravě 3. místo
Douša Ladislav 3.místo, po opravě 2.místo


Brůča | 29. 06. 2016

Buňkov byl super velký dík Zdendovi za ochotu a práci s přípravou.Budem moc rádi,když příští rok bude Buňkov zas.

Šurda | 28. 06. 2016

Tak já se taky připojuji k pochvale za Bun'kov .Je zajímavé si všimnout, že tak jak v Bun'kově také ve Vřešt'ově nejlépe foukalo ve čtvrtek (i když jsem přijel až v pátek tak to vím )a další dny to bylo ,,standartní" ale vynikající atmosféra a bezvadné zázemí .Doufám že příští rok, Pan ZDENEK KOPECKÝ, tu opět něco uspořádá . ( a já vím co to dalo práce a organizování, včetně cen) Hospodský díky !

ladous | 29. 06. 2016

Kdyby se mělo pro příští rok volit mezi Velkým Vřešťovem a Buňkovem, tak jednoznačně hlasuji pro Buňkov.

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz