pondělí 19. duben 2021 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Těrlicko 2017

Těrlicko 2017

07.10. 2017 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Těrlicko 2017  000.jpg
Těrlicko 2017 000.jpg
aneb zpráva z výpravy do Slezska. Pepa původně napsal „krátká zpráva“, ale to po mém zásahu do textu asi úplně neplatí, tak jsem to umazala
 
 
 
 
Na celý prodloužený víkend bylo hlášeno krásné počasí, a tak jsme se s Lenkou vydali využívajíce svátečního volna na Těrlickou přehradu již ve čtvrtek dopoledne. Měli jsme naplánovanou zastávku v Bystřici pod Hostýnem, protože Lenka chtěla vidět tamní vyhlášenou baziliku. Bohužel jsme netušili, že na Hostýn není možné vyjet autem, takže když jsme vjeli do zákazu vjezdu motorových vozidel, radši jsme zase vycouvali, nechali baziliku bazilikou a vyhodnotili situaci z hlediska časových možností že „Někdy příště…“.
Cestou z Bystřice objevila Lenka upoutávku na Nový Jičín, takže mě přesvědčila k zastávce v tomto městě. Pravda, nelitoval jsem, i když moje milá žena si tam na náměstí koupila hříšně drahý klobouk. Nový Jičín má neuvěřitelně krásné historické centrum  s podloubím kolem celého náměstí a všem, kteří se zde vyskytnou, doporučujeme prohlídku.
Pak už jsme nikde nestavěli a krkolomnými silničkami třetí či čtvrté třídy dojeli do cíle. Po příjezdu k Těrlické přehradě jsme se řádně vzájemně přivítali se všemi, kteří již byli na místě, i s těmi, kteří teprve přijeli. Večer nezapřel, že nesl pojmenování „čtvrtek“ a plynul v česko-polské družné debatě. 
 

 

Druhého dne pořadatelé naplánovali již tradiční nominační závod „O Katčinu buchtu“. Jezdilo se za proměnlivého větru a všechny třídy NSS dohromady. Zvlášť se jel závod RG 65. Na výborné buchty, které opět nezklamaly, ale museli vítězové počkat až do sobotního rána, kdy proběhlo vyhodnocení. 
 

 

V pátek také dorazila většina nahlášených závodníků z Čech, Slovenska a Polska. Večer k výborné náladě přispěl Maťo Machalík svou kytarou a zpěvem. Ze slezských zdrojů se prosáklo, že René Walenta vstoupil do klubu padesátníků, takže o to byl večer veselejší. Ještě jednou srdečně gratulujeme a děkujeme za výbornou atmosféru a dostatek všeho.

 

 

V sobotu ráno proběhlo oficiální přivítání všech závodníků a zahájení soutěže. Pořadatelé (tedy František) rozhodli, že opět pojedou všechny modely dohromady a zvlášť proběhne pouze soutěž RG 65. Jelo se za velmi slabého větru vždy na celou hodinu s dojezdem posledního kola. V druhé jízdě NSS došlo nakonec po hodině jízdy ke svezení modelů z vody, protože kdyby měly lodě dojíždět poslední kolo, trvalo by to další hodinu. Vítr šel totiž nadobro spát. Z toho důvodu bylo pořadateli oznámeno, že díky povětrnostním podmínkám se již třetí jízda NSS v sobotu nepojede. 
 

 

V sobotu odpoledne měla na přehradě kromě naší soutěže proběhnout také regata velkých plachetnic. Vzhledem k nepřítomnosti jakéhokoliv větru to dopadlo tak, že celé startovní pole „soulodilo“ a nechalo se lehce unášet proudem. Kvečeru pak posádky na lodích nastartovaly motory a vrátily se do maríny, což nám přišlo vcelku zbabělé. Vypadá to, že své pořadí v regatě účastníci nakonec zřejmě vylosovali. 

 

 
Večer proběhl v podobném duchu jako v pátek, pouze byl trochu komornější, protože k únavě z pohybu na čerstvém vzduchu se připojila i zima a mnozí utekli do peřin a k teplometům.
Jestliže pátek a sobota nehýřily příznivými podmínkami pro plachetnice, neděle byla pro nás všechny za odměnu. Nedělní ráno nás přivítalo zářivým sluncem na blankytně modré obloze a k němu se přidal příjemný stálý vítr. Čekala nás regata a věřte, že za těchto okolností jsme se všichni těšili jak malé děti.
 
Lodě v regatě startovaly postupně po třiceti sekundách podle vylosovaného pořadí. Zajímavou perličkou bylo, že po vylosování pořadí si někteří závodníci z rozličných důvodů svá čísla měnili, ale nakonec byli všichni spokojeni. Start probíhal tak, že René stál v rybářských gumových kalhotách, jež mu sahaly až do podpaží, ve vodě, závodníci mu podle vylosovaného pořadí podávali lodě, a v okamžiku, kdy Franta coby startér podle stopek zavelel, postrčil René model na trati ve směru jízdy. Myslím, že nejvíc se Renek zapotil při přebírání modelu kat. C Albatros patřícího Pavlu Urbančíkovi, protože nejen že cítil obrovskou odpovědnost k nádherné maketě, ale tato loď rozhodně nepatří k nejlehčím a 27kilo se pronese.
 
 
Trať byla vylepšena o jednu kličku okolo „zatoulané“ bojky, aby se nejezdilo jenom tam a zpátky. Podmínky pro jízdu byly výborné a bylo znát, že si to každý užívá. Proto také nikdo nebyl proti, když pořadatelé navrhli, že hodinovou jízdu prodlouží o další půlhodinu. Po ukončení regaty se nám stejně nechtělo hned z vody a mnozí ještě chvíli zůstali na trati. Byl to krásný zážitek. Lodě většinou pluly, kam měly, kolizí bylo minimálně. 
Jenže všechno jednou končí, takže po vytažení lodí z vody nám bylo jasné, že je to konec nejen nádherné nedělní regaty, ale i letošní sezóny. Ještě na břehu jsem slyšel: “Bylo to fajn, přijedeme zase.“
 

 

Následovalo uklízení lodí a vyhodnocení celého setkání. O jednotlivých závodnících a jejich lodích se nemohu rozepisovat, protože ne se všemi jsme se znali a nemáme dostatek informací. Je ale možné říci, že byla k vidění krásná zajetá plavidla, ale i modely na našich vodách nové, které zatím hledají optimální seřízení. Fotografie určitě řeknou více.
Po poděkování pořadatelům a rozloučení se všemi kolegy následovala cesta domů po zacpaných silnicích. Nevím, jak to měli ostatní, ale úsek od Moravské Třebové za Vysoké Mýto při návratu do Pardubic byl šílený, tak jen doufáme, že všichni dojeli ve zdraví a v pořádku do svých domovů. 
Děkujeme Františkovi, Renkovi a dalším členům pořadatelského týmu za zajištění dobrého počasí, dostatku jídla a pití a vůbec za super prodloužený víkend.
 
Zdravíme všechny kamarády a těšíme se na novou sezónu 2018!!!
Lenka a Pepa
 
Text a foto: Lenka a Pepa Mrákotovi
 
 
Video z akce natočil a sestříhal Pavel Trvaj. Patří mu za to velký dík. Doporučuji prohlédnout si i další jeho videa, které má na svém youtube kanálu. Stojí za to - jak zpracováním a střihem, tak i svým obsahem.
Jirka  
 
 
 

 

 

 

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Jirka | 17. 10. 2017

Od Franty dorazily soubory s výsledky - jsou vloženy k článku ...

PavelM | 08. 10. 2017

Zdravím, Pepa s Lenkou už napsali vše,tak bych se rád jen připojil s poděkováním !
Na Těrlicko se vždy moc těším, i když je to kus cesty, vždy odjíždím náramně spokojen.
Atmosféra je vždy více než přátelská a i samotné jízdy,kdy už v podstatě nejde o nic
se nesou ve stejném duchu a každý si je spíše užívá.
A pokud se povede i počasí ( a i to si umí ve Slezsku objednat) je to prostě dokonalé !
Renku,Františku a všichni ostatní ze Slezského mančaftu DÍK !!!!
Na viděnou zase někdy u vody v roce 2018.
Zdarec Pavel Mrázek

Další články v rubrice

Duben 2021
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Log
Článků: 257
Akcí: 13
Uživatelů: 95
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2021 minisail.cz