úterý 18. červen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Modely > Z loděnic > Pen Duick - dokončení

Pen Duick - dokončení

11.04. 2023 | Z loděnic Vložil(a): Jirka
Pen Duick JM2 000.JPG
Pen Duick JM2 000.JPG

Slib se mi podařilo splnit. Na Buňkově Pen Duick vyplul. Potvrdilo se mi, že vyvážení lodi je v pořádku a jízdní vlastnosti uspokojivé i s nouzovým oplachtěním. Částečně se mi podařilo odstranit nedostatky v podpalubí při zachycování otěží. Při závodech na Dářku selhal poddimenzovaný kardan na kormidle. Prostě normální dětské nemoci. Tomu ale předcházelo dokončení lodi do plavby schopného stavu. Navážu tedy na předchozí článek
 

Na palubu jsem přilepil bortovou obrubu z olše. Pomohl jsem si nalepením špejlí samolepkou na bok trupu a k nim pak obrubu pasoval. Sklon proto přesně navazuje. Kajuty jsou z pásků olše pasovaných k jícnům v palubě. Orámování kokpitu má rádius, který jsem udělal tak, že jsem si vysoustružil nejdříve dřevěnou trubku, z které jsem potom vyřízl potřebné segmenty. 
 

 

Přes celý vybroušený trup jsem položil ještě jednu vrstvu tkaniny o gramáži 80g/m2. Na horní hranu bortu jsem pak přikolíkoval a přilepil koncovou lištu. Provrtal jsem a propiloval otvory pro ukotvení vantů.  Je to celé z jedničky pozinkovaného plechu s přinýtovanou příčkou, takže nasunuté zespodu a zalepeno. Paluba a kajuty jsou několikrát lakovány lodním lakem. Po dokonalém vyzrání je královská plaňka a ostatní tmavé dřevo zakryto páskou. Světlá část paluby je matována brusným rounem. 
 

 

 

Tak jsem se konečně dostal ke kování. Na první plavby jsem udělal jen to nejnutnější k fungování lodi. Lana byla z provázků a napínáky pásek s třemi dírkami. Teď je již vše tak jak má být. Vanty jsou ocelové a veškeré kování podle fotek a videí. Je tvořeno podle předlohy buď zinkovanou ocelí anebo leštěnou mosazí. Sešroubováno nebo snýtováno a sletováno cínem, nebo pájeno stříbrem. Často to připomíná malé šperky. Vyrobil jsem i netypický stojan. Takto jsou lodě podpírány v suchém doku. Do poslední chvíle jsem netušil, jestli je to správná cesta. Praxe ukáže.

 

 

Na výrobu plachet jsem si vyčlenil celý březen. Plachty jsou lepeny oboustrannou páskou s obvodovým provázkem. Pak jsou podle předlohy zesíleny v místech většího namáhání a otvory jsou tvořeny různě velkými dutými nýty. Šití bánů je naznačeno bílým popisovačem. Poslední prací bylo nakreslení čísla na hlavní plachtu akrylovou barvou. Při strojení takeláže jsem několikrát musel dodělávat různé kladky a šekly. Pořád jich bylo málo. Také jsem vyrobil mosazná srdce do ok lanových ukončení. Když jsem uklidil takeláž do přepravní polohy, tak jsem doplnil na palubu zbylé mosazné díly. Jako panty, palubní kladky, průvlaky, napínáky pardunů, zábradlí a ukotvení vlajky. 
 

 

 

Výjimečnou operací bylo zhotovení krytu kompasu nebo kormidelní páky. Nakonec jsem si nechal vyřezání písmen jména lodi z mosazi. Takže můžu konečně říct, že mám hotovo. No ještě se nějaké drobnosti určitě najdou. 
 

 

Než jsem loď dodělal, tak nám stihla Libča vyrůst v dospělou milou kočku.

Pepa

Text i foto: Josef Mrákota

Pen Duick JM2 090 (JPG)

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Rosťa | 13. 04. 2023

To je nádhera.

Milan | 12. 04. 2023

Kdo umí ten umí a kdo neumí ten čumí. A já teda valím oči! Pepo, neskutečná krása. To co jsi schopný vytvořit Ty a Michal Šenekel , to je meta, ke které bych se chtěl také jednou alespoň přiblížit… Také se těším, až budu mít možnost pokochat se naživo…

Jiri Host Kreisel | 11. 04. 2023

No, co k tomu dodat, za mne snad jen to, že se těším, až to uvidím na vlastní "voči" ;o)
Pepo, díky za záplavu fotek a vysvětlující text. Tak to chodí, když se nástrojař vyučí zlatníkem.

Smekám,
Jirka Kreisel

Další články v rubrice

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Log
Článků: 314
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz