neděle 19. květen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Zamykání Těrlicko 2019

Zamykání Těrlicko 2019

09.10. 2019 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Těrlicko 2019 000.jpg
Těrlicko 2019 000.jpg
Již po deváté proběhlo setkání příznivců lodí kat. NSS na Těrlické přehradě, abychom se mohli rozloučit se sezónou plachetnic. Účast byla opět mezinárodní, čemuž napomáhá blízká hranice jak s Polskem, tak i se Slovenskem.
 
Páteční jízdy o tradiční buchty se jely v komorním obsazení, protože většina soutěžících přijížděla až během dne. Někteří dokonce i bloudili a naši bezvadnou zátoku hledali víc jak dvě hodiny 😊. 
 
 
 
 
Těrlicko jsem tentokrát využil k testování jízdních vlastností své nové plachetnice Svea. Možnost jejího srovnání s ostatními na trati v přiměřeném větru je pro mě velkým přínosem, protože budu moci pokračovat v její přípravě na novou závodní sezónu. Projevily se mnohé nedostatky, které ale mají řešení. Na první jízdy to nebylo špatné. (O plachetnici Svea, respektive o její palubě se na stránkách již psalo. JK)
 
Hlavní program setkání se soustředil na sobotu. To již byli všichni účastníci na místě a těšili se na závody. Měli jsme štěstí, sluníčko svítilo, teploty byly na konec září velmi příjemné, a hlavně dobře foukalo. Po ránu dokonce dorazila dodávka, ze které začali dva chlapi vykládat plachetnice třídy K. Bylo jich, tuším, osm. Tyto plachetnice s námi společně na vodě ale naštěstí nebyly. V programu jim byl vymezen speciální čas po obědě a po třetí jízdě NSS. Jednalo se vlastně o předváděcí akci. Kdo chtěl, mohl si některou z osmi plachetnic půjčit a přihlásit do speciálního závodu. Já jsem tuto možnost nevyužil, ale bylo mnoho těch, i z řad diváků, kteří si lodě zapůjčili a vyzkoušeli si, jak se s nimi jezdí. V obou závodech nezbylo na břehu ani jedno Káčko.
 
Od rána se tedy v sobotu střídaly na vodě plachetnice NSS, RG 65 a K. Makety jezdily bez rozdílu třídy, pohromadě aby všichni odjely tři rozjížďky. Hlášení průjezdů zjednodušila pořadová čísla. To každý závodník dostal přidělené při prezentaci a nosil si jej jako přívěšek na krku. Již tradičně naše plachetnice doplňovala i regata z místního jachtklubu. Tentokrát jim ale foukalo. Než došlo k rychlému obratu proti větru, tak nás jedna loď docela polekala nájezdem až k naší trati. Večer pak proběhl u chatky slezské sekce. Každý přinesl něco dobrého na stůl, domácí roztopili gril a Peter Podhorný se pochlubil novou kytarou.
 

Nedělní regata se jela na jeden a půl hodiny. Trať byla prodloužena až k zátoce a zakroucena kolem jednoho neústupného rybáře. Start probíhal tak, že poslední v sobotním závodě vyjížděl první a po třiceti vteřinách další, až k nejrychlejšímu. Startovalo se z rukou Reného, který stál ve vodě v rybářských holínkách. Takto se velké startovní pole rozmělnilo po ploše. Zpočátku rozumný vítr začal sílit a byly docela silné poryvy. Z toho důvodu mnoho z nás po závodě odčerpávalo a různě vylévalo vodu z trupů. Naštěstí ale žádné velké ztráty hlášeny nebyly a všechny lodě dopluly do cíle, pokud neskončily dříve kvůli slabým zdrojům, což se týkalo hlavně plachetnic RG, pro které byl předepsaný čas dlouhý.
 

Vyhlášení výsledků proběhlo důstojně na obvyklém místě s poděkováním pořadatelům a sponzorům celé akce. Na závěr ještě došlo k fyzickému uzamčení vody tradičním putovním klíčem. Této čestné povinnosti se ujal vítěz regaty Tomáš Jakeš. Nakonec došlo na společnou fotografii, rozloučení s přáteli a všichni jsme se vydali na cestu domů proti stále sílícímu větru.
 
text & foto: Lenka a Pepa Mrákotovi
 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
ladous | 10. 10. 2019

Kamarádi, rád bych tam byl také, leč podzimní bacily řekly ne. Snad mi to vyjde příště.

Jiri Host Kreisel | 09. 10. 2019

Díky Lence a Pepovi jsem se alespoň virtuálně mohl podívat na vydařený víkend. Klíč už je zpět na půdě a čeká na první jarní soutěž.

Jirka
P.S. Díky za každý i malý příspěvek na stránky v zimním mezidobí.

Další články v rubrice

Log
Článků: 312
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz