středa 28. září 2022 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Jablonec 2014

Jablonec 2014

30.07. 2015 | Z akcí Vložil(a): Jirka
Jablonec 2014 006.jpg
Jablonec 2014 006.jpg

Z archivu doplnuji další článek od Ladouse, který popsal jak to bylo na loňské Kotvě a Stuze - tedy na dvou tradičních soutěžích v Jablonci nad Nisou v závěru prázdnin 2014. 

 

 

 

 

Na poslední prázdninový víkend jablonečtí lodní modeláři nachystali tradiční soutěže Jabloneckou kotvu a Modrou stuhu. Kouzlo nočních jízd, které se soutěžně nikde jinde nekonají, mohou nechat příznivce plachetnic v klidu. Tak proč do Jablonce jet? Protože tam občas (ne)prší? Ne! Tím pravým lákadlem jsou místní křoviska a ostrov, který mnoho šancí na chybné obraty neposkytuje.

Ale co to? Při příjezdu k Novoveskému koupališti míjím haldu náletových dřevin a opodál spatřuji vykácený břeh. Sice ne celý, ale v dostatečné šíři na to, aby i plachetničkáři mohli setrvat na stejném břehu se zbylými kategoriemi.

Vrhnul jsem do vody svou Legend, která se ocitla na mimopísecké vodě nejméně po roce, a trochu se snažil držet krok s čelem pelotonu. Když už takový model nemá po přepočtech nárok na výhru (oprávněně), může alespoň jako jeden z prvních protnout cílovou čáru, že?

Zprvu se zdálo, že krok udržím maximálně s juniorem Tomášem Jakešem, který měl stavebnicovou Discovery a startoval v soutěži plachetnic vůbec poprvé. Minimálně po celou sobotu, kdy bylo na vodě 10 plachetnic, jsem nevyčníval z davu a dojížděl v polovině startovního pole.

Zábava nastala v neděli, kdy startovní pole prořídlo na šest kousků a pořadatelé zaveleli k putovní regatě kolem ostrova. Zde zasáhla pověstná nepřízeň počasí a spustil se déšť. Ve snaze co nejméně zmoknout jsem se zdržoval pod stanem rozhodčích. Na půlku soutěžního kola šlo o dobrou strategii, ovšem pak se do výhledu postavil ostrov. Po chvilce, kdy plachetnice na očekávaném místě nevyplula zpoza vrb, jsem se musel jít podívat, co se přihodilo.

Nic. Plula. Plula celkem rovně, jenže odhad je prevít, takže jsem větve vrby minul o slabého půl metru. Pak jsem se ve větrném stínu plácal a plácal, než se mi podařilo zpoza ostrova definitivně vyjet a pelášit si to k cíli. Třetí místo není marné, byť šlo po redukci počtu modelů na 6 opět o polovinu startovního pole...

KLoM Admiral Jablonec nad Nisou patří za vynaloženou energii dík. Tím spíše, že si stejnou lokalitu pro konání své soutěže vybrala i skupina mladých sportovců a realizovala po břehu i ve vodě jakéhosi železného muže, prokládaného panáky tvrdého alkoholu jako soutěžní disciplíny. Nutno dodat, že se obě akce vzájemně příliš nenarušovaly, což je v Česku unikát.

 

Text i foto: Ladislav Douša 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Září 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Log
Článků: 287
Akcí: 15
Uživatelů: 110
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2022 minisail.cz