neděle 03. březen 2024 RSS Mapa stránek Přihlásit se Registrace
Úvod > Setkání > Z akcí > Netolice 2013 - klání o bramborové medaile

Netolice 2013 - klání o bramborové medaile

03.07. 2013 | Z akcí Vložil(a): Jirka
KR_058_001B
KR_058_001B

Po co do počtu plachetnic celkem hojně obsazených květnových seriálovkách MiČR NS 2013 v Jinolicích nastalo tradiční netolické vystřízlivění.  Přestože se pořadatelé z KLoM Maják Borovany snaží, seč jim síly stačí, startoviště plachetnic NSS bylo ve dnech 21. až 23. června 2013 v ATC Podroužek na břehu stejnojmenného rybníka poloprázdné.

Ladous


Po co do počtu plachetnic celkem hojně obsazených květnových seriálovkách MiČR NS 2013 v Jinolicích nastalo tradiční netolické vystřízlivění.  Přestože se pořadatelé z KLoM Maják Borovany snaží, seč jim síly stačí, startoviště plachetnic NSS bylo ve dnech 21. až 23. června 2013 v ATC Podroužek na břehu stejnojmenného rybníka poloprázdné.
Startoviště bylo stejné jako vloni, jen došlo k prořezání dalších větví, aby bylo na vodu lépe vidět. To je jednoznačným kladem. Nevýhodou je, že břeh mezitím zase zarostl rákosím (pořadatelé ho před akcí pokosili), takže kýžená travička se nekonala. Ale to nevadí, neb naboso tam žádný z nás běhat nepotřebuje a těch pár kroků od stanového tábora k vodě snadno uděláme.
Molo bylo letos pro pokládání plachetnic postaveno lépe, jelikož nikde do vzduchu netrčela žádná dlouhá trubka. S trochou štěstí by bylo možné pokládat naráz do vody až tři plachetnice, prakticky jsme je tam strkali po jedné. A kolik nás bylo?
4x NSS-A a 4x NSS-B - jak jsem psal v úvodu, není to žádná sláva, ovšem pokud se na vodě vyskytne nový, neokoukaný model, je to vždy důvod k radosti. Jarda Pešek nám v plné kráse předvedl Britannii (NSS-B): měřítko 1:28, vodoryska 975 mm, výtlak 12 kg a plocha plachet 0,941 m2. Radost pohledět, což ocenili i bodovači.

 

 

 

Jelikož šlo, pokud jsem správně vyrozuměl, o vůbec první plavbu, netrvalo dlouho a došlo ke zvětšení kormidla. Kýl byl řešen bombou ze Sweden Yacht, přičemž došlo na pilku na železo. Naštěstí jí Šurda vozí, jinak by měl Pešek peška. Peška by mohl mít i v případě, kdyby se našel nějaký hnidopich a podal vůči nedokončenému kýlu protest, neboť bomba byla s trupem spojená pouze kulatinou, která žádané rozměry 0,05 šířky trupu jistě nemá. (Kýl u mojí Legend, byť není z kulatiny, rovněž ne, takže držím hubu a krok.)
Zatímco Jardu Peška začal zrazovat naviják kosatek až v průběhu soutěží, můj u Legend se odporoučel ihned (od jinolického hodu jsem pouze opravil kýl a elektroniku nijak nezkoušel). Po dvou letech nemilosrdného provozu má na křemíkové nebe nárok. Vždyť byl během soutěží více času pod vodou než nad ní.
I Netolicích byl k vidění Spray, tentokrát po boku Jolie Brise. Ne, Lenka nesoutěžila, takže pátrejte v paměti, kdo by mohl být kapitánem? No jistě, Šurda. Ten po prvních jízdách zahodil zadní plachtu a vyvěsil kapesník. Takže pokud potřebujete usušit nějaký kapesník, obraťte se na Šurdu. Čtvrtým modelem NSS-B byl Benjamin W. Latham Jiřího Malhause.

 

 

 

 

 

V NSS-A se kromě mé Legend utkaly Atlantis Přemka Mudry, Blue Moon Milana Janoše a Gabriela Jardy Vancla. Díky mému nefunkčnímu navijáku byl boj o bramborovou medaili předem jasný, byť se mi tu a tam povedlo cílovou čáru protnout o půl kola dříve. Nízké statické hodnocení a koeficienty dělají svoje. Ale tak to má být. Legend a jí podobné stavebnice mají sloužit k seznámení se s jízdou s plachetnicí a ne aby s nimi člověk třetím rokem objížděl soutěže maket.
Mnozí z nás by možná vyměnili soutěž plachetnic za soutěž v plavání, kdyby byla voda Podroužku o něco čistší - na jihu Čech ve čtvrtek 20. června, kdy jsme se do Netolic sjížděli, panovalo rekordní vedro s 35 °C ve stínu (a možná i více). Naštěstí v dalších dnech trochu odeznělo.

 

 

O dalších kategoriích se rozepíšu na MoNaKu: http://www.mo-na-ko.net
ladous

 

foto: Vláďa Bláha a Pepa Mrákota

 

 
výsledky soutěží Lo19 a Lo20 v xls

 

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se

Další články v rubrice

Březen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Log
Článků: 309
Akcí: 16
Uživatelů: 116
Lodí v registru: 3
Vyrobilo: CLIQUO & Binteractive © 2024 minisail.cz